اطلاعات پایه و مفهومی

اطلاعات پایه و مفهومی
دارایی‌ سمی (Toxic Asset) یک اصطلاح رایج برای دارایی هایی است که ارزش آنها به طور قابل توجهی کاهش یافته است به طوری که نمی توان چنین دارایی هایی را با قیمت مناسب برای دارنده به فروش رساند. در واقع دارای های سمی دارایی هایی هستند که قابلیت نقدشوندگی آنها از دست رفته است و بدلیل کمبود تقاضا برای معامله آنها بازار ثانوی نیز موجود نمی باشد. در چنین مواردی به دلیل عدم وجود بازار برای خرید و فروش این دارایی‌ها، نگهداری این نوع از دارایی به معنای ضرر قطعی تلقی می شود.
واژه "دارایی سمی" در بحران مالی سالهای 2008 و 2009 و پس از آن مورد استفاده قرار گرفت. در آن سالها بسیاری از ابزارهای مالی مانند دارایی‌های رهنی و بیمه‌نامه‌های اوراق قرضه، بازار خرید خود و در نتیجه قابلیت نقد‌شوندگی خود را از دست دادند و دارندگان آنها ضرر هنگفتی را متحمل شدند.
یکی از مثال های رایج برای دارایی های سمی، وام های مسکن با اقساط طولانی مدت است که در شرایط بالا بودن قیمت مسکن دریافت شده اند. در این شرایط در صورت کاهش ناگهانی قیمت مسکن خریداری شده با وام، به دلیل بالاتر بودن ارزش بدهی از خود دارایی، این مسکن به یک دارایی سمی تبدیل می شود. لذا دارایی ای که علاوه بر افت شدید قیمت در بازار، قابلیت نقدشوندگی خود را نیز از دست بدهد و ارزش بازار آن به مراتب پایین‌تر از ارزش کتابی آن شود، دارایی سمی نامیده می شود.
 
به حجم پول در گردش نقدینگی گفته می شود. حجم پول در گردش شامل دو مولفه پایه پولی (Monetary Base) و ضریب فزاینده پولی است. پایه پولی یا همان پول پر قدرت به مجموع اسکناس و مسکوک در گردش به علاوه سپرده بانکها نزد بانک مرکزی گفته می شود ولی این عامل به تنهایی حجم پول در گزدش را تعیین نمی کند و ضریب فزاینده پولی ناشی از فعالیت های بانکهای تجاری و تعاملات اقتصادی مردم نیز به عنوان مولفه مهم نقدینگی عمل می کند به گونه اییکه اگر نرخ ذخیره قانونی بانکها نزد بانک مرکزی برایر (r) باشد حجم پول در گردش برایر نسبت پایه پولی (D) به نرخ ذخیره می باشد. به عبارتی حجم پول در گزدش برابر (D/r) خواهد بود.
واضح است که هر قدر نرخ ذخیره قانونی بانکها نزد بانک مرکزی بیشتر باشد قدرت تولید پول بانکها تضعیف شده و حجم کلی نقدینگی به سمت مقدار پایه پولی میل می کند.
نکته 1: عوامل تاثیر گذار در نقدینگی پنج رکن بانک مرکزی، نظام بانکی، مردم، دولت و بخش خارجی است.
نکته 2: حجم نقدینگی در یک اقتصاد باید متناسب با میزان تولید کالا و خدمات باشد. در غیر این صورت بدون تردید باعث تورم با رکود در تولید خواهد شد.
خطمشی(Policy)  تعیین کننده محدوده تصمیم گیری برای مدیران سازمان می باشد . مدیران برنامه ریزی و اجرای در هر سازمان همواره در قلمرو تعیین شده توسط خط مشی را مد نظر قرار داشته و تصمیمات را با قید سازگاری با خط مشی سازمان اتخاذ می نمایند.افزون برآن خط مشی را باید یک معیار و شاخص مهم در کنترل و ارزیابی عملیات نیز به حساب آورد. خط مشی یاهمان سياست‌هاي سازمان به صورت رسمي توسط مديرعامل يا مديريت ارشد یک سازمان تعيين مي‌گردند. با تدوین سیاست های کلان سازمان این اطمینان فراهم می گرددکه از بروز تضاد يا تعارضي  در تصمیمات مدیران سازمان ممانعت بعمل آید. به عبارت بهتر خطمشی ، مسير تفكر يا شيوه انديشه اعضاي سازمان را مشخص  نموده؛ تا از این رهگذر شيوه انديشيدن و تصميم‌گيري مدیران با  با اهداف سازمان سازگار گردد يا منافات نداشته باشد. خط ‌مشی بايد از ويژگي‌هاي زير برخوردار باشد:
· صراحت و وضوح
· جامعيت
· متمايز بودن از قوانين
· قابليت اجرا
· هماهنگي
· كتبي بودن
· انعطاف‌پذيري
· مستدل بودن
 
CRM مخفف Customer Relationship Management بوده و در ایران با نام مدیریت ارتباط با مشتری شناخته می شود. مدیریت ارتباط با مشتری یک راه حل جامع و سیستماتیک است که با یک پارچه سازی مبانی ارتباط با مشتری یعنی فرآیند های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش در جهت دست یابی و توسعه و حفظ رضایتمندی مشتریان، افزایش سودآوری و ایجاد ارزش افزوده اقتصادی در سازمان ها نقش بسزایی دارد.تاریخچه ظهور مدیریت ارتباط با مشتری به سه دوره برمی گردد. الف) دوره انقلاب صنعتی ب)دوره انقلاب کیفیت ج)دوره انقلاب مشتری
مدیریت ارتباط با مشتری واژه ای برای مجموعه متدولوژی ها، فرآیند ها،نرم افزارها و سیستم هایی است که به موسسات و شرکت ها در مدیریت موثر و سازمان یافته ارتباط با مشتریان کمک می کند و ایجاد و ارتباط شخصی شده با مشتریان سودآور،از طریق استفاده مناسب ازفناوری های اطلاعات و ارتباطات را میسر می سازد.
با بهره گیری از CRM، ارتباط با مشتریان با سازمان و نیازمندیهای آن ها مورد بررسی و تجزیه و تحلیل اصولی قرار می گیرد. CRM  در واقع فرآیندی است جهت گرد آوری  و یکپارچه سازی اطلاعات به منظور بهره برداری موثر و هدف دار از آنها. این اطلاعات می تواند در رابطه با مشتریان، فروش،بازاریابی موثر ،حساسیت و یا نیازهای بازار باشد.CRM بخشی از استراتژی یک سازمان جهت شناسایی مشتریان، راضی نگه داشتن آنها و تبدیل آنها به مشتریان دائمی می باشد و در راستای مدیریت ارتباطات مشتری با سازمان و به منظور به حداکثر رساندن ارزش هر مشتری سازمان را یاری می کند. به بیان دیگر میتوان گفت CRM به همه فرآیند ها و فناوری هایی اطلاق می شود که سازمان برای شناسایی ،انتخاب،ترغیب ، گسترش ،حفظ و خدمت به مشتری به کار می گیرد.CRM یک راهبرد تجاری سازمان است  نه محصول یا خدمات قابل ارائه توسط یک سازمان یعنی خود به عنوان یک فناوری اطلاعاتی مطرح نمی باشد،بلکه از فناوری اطلاعات برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند. به دلیل کاهش هزینه ها و افزایش رضایت مشتری و بهبود خدمات و امکان افزایش ارتباط فرد به فرد حتی با میلیون ها مشتری استفاده از CRM ضرورت دارد. سیستم CRMاگر مطابق با ایده های بالا عمل کند سازمان می تواندخدمات بهتری به مشتریان ارائه دهد،مشتریان جدیدی برای خود پیدا کند، فرآیند های فروش و بازریابی را تسهیل کند، گردش مالی مشتریان خود را افزایش دهد و حتی ارائه محصولات جنبی هم موثر تر خواهد بود.
از اهداف استقرار سیستم  CRM می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- جا به جایی از کالاگرایی به مشتری گرایی
2-افزایش درآمد حاصله از فروش
3-بهبود فرآیند ارتباط با مشتریان واقعی
4-ارائه محصولات صحیح از طریق کانالهای صحیح به مشتری
5- افزایش قابلیت رقابتی در بازارهای اشباع شده 
6-افزایش میزان رضایت مشتریان
7-شناسایی ارزش های خاص هر مشتری و درک اهمیت نسبی آن نیاز ها
8- تشدید چرخه تولید-کهنگی
9- کاهش هزینه های اداری بازاریابی و هزینه های عمومی فروش
ویژگی های کاربردی CRM :
1- تمرکز بر مستحکم کردن ارتباط نزدیک تر و عمیق تر با مشتریان
2- سودمندی بیشتر مشتریان فعلی نسبت به مشتریان جدید
3- تجزیه و تحلیل اطلاعات مشتری برای تصمیم گیری تجاری
4- ارتباطات موثر با مشتری بر مبنای داده های تبدیل شده به اطلاعات 
5- بازاریابی اینترنتی، بازاریابی فرد به فرد و بازاریابی از طریق پایگاه داده ها
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) شبکه جهانی ارتباطی جهت انجام تراکنش های امن مالی بین بانکی است. این سازمان در سال 1974 توسط هفت بانک بزرگ بین المللی تشکیل شد که هدف اصلی آن فائق آمدن بر مشکلات تلکس در ارسال پیام های بین بانکی بود مقر اصلی این سازمان در بروکسل واقع است و هم اکنون بیش از 10000 کاربر از 212 کشور دنیا در این شبکه عضویت دارند و روزانه بالغ بر 18 میلیون پیام جهت انجام تراکنشهای مالی از طریف این شبکه منتقل می شوذ. گرچه کاربری اولیه این شبکه صرفا برای بانک ها در نظر گرفته شده بود ولی اکنون سایر موسسات فعال در زمینه های مالی و صرافی عضو این شبکه جهانی هستند. 
موارد 1 تا 5 از 78 مورد
 |<  < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10  >  >|